تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نگاهي گذرا به تاريخچه پيش آهنگي در جهان و ايران

  نگاهي گذرا به تاريخچه پيش آهنگي در جهان و ايران

   

  خلاصه   تاریخچه   تا سیس پیشآهنگی در جهان: این تشکیلات ابتدا در انگلستان برای یک قسم تربیت اخلاقی و اجتماعی و تمرین صفات و ملکات حمیده مابین جوانانی که تحصیلات ابتدائی خود را طی کرده اند تاسیس گردید و عبارت بود از اردوهای کوچک نظامی که بر اساس اصول نظامی تشکیل شده بود. و علاوه بر مشق نظامی و ورزش و بازی های تفریحی ، تعلیمات شدیدی نیز موثر در کار و تربیت فوق بودند. قدیمي ترین موسسه ای که از این نوع تشکیل شد در سال 1883م . در شهر گلاسکو بود که «بریگاد جوانان»  نامیده می شد، از آن تاریخ به بعد چندین موسسه دیگر ملی به اختلاف در سالهای 1891 و 1899 و بعد از جنگهای ترانسوال در آن مملکت به ظهور رسیدند که بیشتر جنبه   نظامی داشتند. تازه تر از همه این موسسات تشکیلات «جوانان پیش آهنگ بای اسکوت » بود که بدون مشق نظامی برای تربیت جوانان و آشنا کردن آنان به اصول سعی و عمل و اعتماد به نفس و تعاون و معاضدت با یکدیگر تاسیس شد و در حقیقت یک اردوی روحانی و اخلاقی بود همراه اردوهای جنگی و نظامی . مو سس این اردو یکی از ژنرالهای مهم انگلیسی است به نام سر بادن پاول .

  شعار هر یک از این جمعیتها این است : «وظیفه خود را نسبت به خدا و وطن خود به جا خواهم آورد. دستگیری و مساعدت با دیگران را به هر قیمتی باشد فروگذار نخواهم کرد. قانون جمعیت را اطاعت خواهم نمود (منظور مواد منش است

  ابتدا سه نفر به اسامی ماژور مکلارن و خانم ماکدونالد و بادن پاول ارکان اداری آنرا تشکیل دادند ولی این نهضت با چنان سرعتی پیشرفت کرد که در سال 1910 پادن پاول مجبور شد خدمت ارتش را ترک گوید و شخصاً ریاست و قیادت این موسسه را بعهده گیرد. در سال 1910 در شورائی که تشکیل گردید، پادشاه این موسسه را حمایت و ولیعهد نیز ریاست پیش آهنگی ولز  را قبول فرمود. پس از آن قائدین بزرگ مذهبی و مصادر امور معارفی و مملکتی همه به حمایت پیش آهنگی برخاستند و آنرا تقویت کردند. نهضت پیش آهنگی علاوه بر مقاصد عالیه که عبارت از تهیه افراد خوب بود با تمام موسسات تربیتی نیز یک منظور و هدف مشترک داشت . پیش آهنگی در سال 1908 در کانادا تا سیس شد و بعد از انگلستان و ممالک تابعه آن مملکت شیلی اولین کشوری بود که در1907 آنرا قبول کرد. در سال 1909م . ممالک آلمان و سوئد و فرانسه و نروژ و هنگری و مکزیک و شیلی و آرژانتین و هندوستان و شهر سنگاپور دارای تشکیلات پیشآهنگی بوده اند.


  خلاصه   تاریخچه   تا سیس پیشآهنگی در ایران : در ایران پیشآهنگی در اول سلطنت سلسله   پهلوی در زمان کفالت وزارت معارف آقای نظام الدین خان حکمت (مشارالدوله ) از طرف وزارت معارف تشکیل شد و ریاست آن بعهده   آقای میرزا احمدخان امین معروف به امین زاده که از فضلا و جوانان حساس و وطن پرست بوده است واگذار گردید و در 12 آذر 1304هَ . ش . ابلاغیه   رسمی مبنی بر واگذاری ریاست پیشاهنگی به ایشان از طرف وزارت معارف صادر شد و در 11 اسفند همان سال متحد المآلی از طرف وزارت معارف حاوی دستور تا سیس پیشآهنگی بهداری صادر و ابلاغ گردید و در اداره   تفتیش وزارت معارف شعبه ای به نام پیشاهنگی دائر گردید و مجمعی نیز به نام انجمن پیشاهنگی بریاست آقای میرزا علی اصغرخان حکمت برای نظارت و قیادت پیش آهنگی تا سیس شد.

  اما پیشاهنگی عمری دراز نیافت و سبب آن کمبود وسائل و مساعد نبودن زمان زمینه   پیشرفت و نداشتن معلم و مربی و عدم آشنائی اولیاء اطفال با فکر و منظور پیش آهنگی بود تقریباً از نه ماه پس از تاسیس یعنی از تیرماه سال 1305 هَ . ش . به بعد دچار بحران گردید و از سال دوم تاسیس به بعد وزارت معارف نیز دیگر هیچگونه مداخله ای در امر پیشاهنگی نکرد و و تا اواسط سال 1313 محل اداره پیش آهنگی هم از وزارت معارف مجزا شد در سال 1314 ترویج پیش آهنگی مورد توجه مخصوص واقع گشت و وزارت معارف ما موریت یافت که بار دیگر این فکر عالی را اشاعه و بسط دهد. انجمنی به نام انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی در تاریخ 28 فروردین 1313 تشکیل شد و اساسنامه ای برای آن تدوین گردید. انجمن مرکزی در مهرماه 1313 مستر توماس گیبسون آمریکائی متخصص پیش آهنگی و تربیت بدنی را از آمریکا استخدام و به ایران دعوت کرد. از دی ماه سال 1313 مقدمات احیا و تا سیس پیشاهنگی جدید ایران تحت ریاست ولیعهد، به اقدام وزارت معارف فراهم و شروع گردید.

   تشکیلات پیش آهنگی هر روز توسعه می یافت و بر تعداد افراد و داوطلبان آن در مرکز و شهرستانها افزوده میشد و حال بدین منوال بود تا شهریور ماه 1320 که به سبب بروز جنگ جهانی دوم و اشغال ایران از طرف متفقین فعالیت این سازمان موقتاً متوقف ماند.

  فعالیت های پیشاهنگی از سال ۱۳۳۲ توسط حسین بنایی به طور کامل و جهانی در سراسر ایران گسترش یافت .

  عكس فوق پيش آهنگان دبستان بدر اروميه (رضائيه) را در سال 1318 نشان مي دهد كه اين مدرسه بعدها به مدرسه وزيري تغيير نام داد.

  نفر سمت راست آقاي بلال جاهد مدير مدرسه و نفر سمت چپ عكس آقاي محمد هاشم قوام هاشم رئيس پيش آهنگي در اروميه است.

   

  منابع: لغت نامه دهخدا جلد 4

  و آرشيو سازمان آموزش پرورش استان آذربايجان غربي

   

  منبع: آرشيو عكس و اسناد بنياد ايران شناسي شعبه آذربايجان غربي


  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158221
 • بازدید امروز :235283
 • بازدید داخلی :18874
 • کاربران حاضر :259
 • رباتهای جستجوگر:314
 • همه حاضرین :573